7021-D-E-500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
7021-D-E-500
Manufacturer
LEDdynamics, Inc.
Package / Case
7-SIP Module
Datasheet
Download
Description
LED SUPP CC BUCK 32V 500MA 7SIP
Manufacturer :
LEDdynamics, Inc.
Product Category :
Dimming :
Analog
Current - Output (Max) :
500mA
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-40°C
Packaging :
Bulk
Max Input Voltage :
32V
Max Power Dissipation :
16W
Voltage - Output :
32V Max
Published :
Max Operating Temperature :
80°C
Series :
BuckPlus™ 7021
Voltage - Input (Min) :
7V
Topology :
Buck
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~80°C
Width :
21.082mm
Min Input Voltage :
7V
Number of Outputs :
1
Height :
10.922mm
Power (Watts) :
16W
Voltage - Input (Max) :
32V
Efficiency :
95%
Package / Case :
7-SIP Module
Feature :
Remote On/Off, SCP
Length :
21.082mm
Size / Dimension :
0.83Lx0.83W x 0.43 H 21.1mmx21.1mmx10.9mm
Type :
Constant Current
Max Output Current :
500mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
7021-D-E-500
LEDdynamics, Inc. 7021-D-E-500
7021-D-E-500 datasheet pdf and LED Drivers product details from LEDdynamics Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LED CONST CURRENT RESISTOR 30MA
    LED CONST CURRENT RESISTOR 20MA
    LED CONST CURRENT RESISTOR 25MA