7006S55PFG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
7006S55PFG
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Description
IC SRAM
Manufacturer :
Product Category :
Memory
Terminal Form :
Gull wing
Width :
14 mm
Terminal Pitch :
0.8 mm
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Seated Height-Max :
1.6 mm
Supply Current-Max :
0.25 mA
Terminal Position :
QUAD
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5 V
Organization :
16KX8
Length :
14 mm
Technology :
CMOS
Parallel/Serial :
Parallel
Pbfree Code :
yes
Output Characteristics :
3-STATE
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
I/O Type :
COMMON
JESD-609 Code :
e3
Number of Words :
16384 words
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Power Supplies :
5 V
Memory Density :
131072 bit
Operating Mode :
ASYNCHRONOUS
Package Shape :
Square
Subcategory :
SRAMs
Pin Count :
64
Standby Current-Max :
0.015 A
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5 V
Number of Terminals :
64
Qualification Status :
Not Qualified
Memory IC Type :
DUAL-PORT SRAM
Integrated Device Technology Inc
Standby Voltage-Min :
4.5 V