700-102BAB-B00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
700-102BAB-B00
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
SENSOR RTD 1KOHM 0.12% RADIAL
Stock
22
In Stock :
22
Manufacturer :
Product Category :
Temperature Sensors - RTD (Resistance Temperature Detector)
Reach Compliance Code :
Unknown
Resistance :
1kOhm
R0-Nom :
1000 Ω
Published :
2005
Resistance @ 0°C :
1kOhm
Resistance Tolerance :
±0.12%
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Pins :
2
Tolerance :
1.2%
Termination :
PC Pins
Temperature Coefficient :
±3850ppm/°C
Operating Temperature :
-70°C~500°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Body Breadth :
0.9 mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Series :
700
Output Type :
Analog
Linearity :
2 %
Insulation Resistance :
100MOhm