6LS471KEFCA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
6LS471KEFCA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF 2KV Y5P RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
Y5P
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packing Method :
Cardboard
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead Pitch :
5.9944mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
470pF
Temperature Coefficient :
Y5P B
Voltage - Rated :
2000V 2kV
Tolerance :
±10%
Length :
5mm
Lead Spacing :
0.236 6.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Custom Capabilities :
E,X,W Lead Forming Available On Request
Series :
6LS( DIA - F )
Diameter :
9mm
Published :
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Lead Style :
Straight
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Terminations :
2
Rated (AC) Voltage (URac) :
250V
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Pitch :
6mm
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Disc
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
6LS471KEFCA
KYOCERA AVX 6LS471KEFCA
6LS( DIA - F ) 470pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.354Dia 9.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
6LS471KEFCA Overview
Ceramic capacitor is 0.354Dia 9.00mm in size/dimension for this device.There is always a rated (AC) voltage of 250V when the component is in operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to Y5P B.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 5.9944mm.
6LS471KEFCA Features
a size/dimension of 0.354Dia 9.00mm
has rated (AC) voltage of 250V