6KPE43CAH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
6KPE43CAH
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 43VWM BI
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Type :
Zener
Product Type :
TVS Diodes
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
69.4V
Package :
Tape and Reel (TR)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Bidirectional Channels :
1
Applications :
Automotive, Telecom
Number of Channels :
1 Channel
Capacitance @ Frequency :
Working Voltage :
43 V
Polarity :
Bidirectional
Termination Style :
Axial
Power - Peak Pulse :
6600W (6.6kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
47.8V
Mounting Type :
Through Hole
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
95.1A
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
43V
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)