6HDD15SAM99B40X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
6HDD15SAM99B40X
Manufacturer
CONEC
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15POS PNL MNT
Manufacturer :
CONEC
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number of Positions :
15
Flange Feature :
Cable Side (M3); Mating Side (M3)
Wire Gauge :
22 AWG
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Style :
D-Sub, High Density
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Color :
Black
Termination :
Solder Cup
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
3
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Form :
Machined
Current Rating (Amps) :
3A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size, Connector Layout :
1 DE E High Density
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, Finish :
Copper Alloy, Tin Plated
Contact Type :
Signal
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Finish :
Gold
Voltage - Rated :
60V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness :
Flash
Datasheets
6HDD15SAM99B40X
Introducing D-Sub Connector Assemblies CONEC 6HDD15SAM99B40X from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-25°C~105°C, 6HDD15SAM99B40X pinout, 6HDD15SAM99B40X datasheet PDF, 6HDD15SAM99B40X amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies CONEC 6HDD15SAM99B40X ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.