6FB53-63/TABS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
6FB53-63/TABS
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH TOGGLE
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Ingress Protection :
Package :
Bulk
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Electrical Life :
25,000 Cycles
Voltage Rating - AC :
125 V
Actuator Length :
14.28mm
HTS Code :
Current Rating (Amps) :
15A (AC)
Features :
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Series :
F
Product Status :
Active
Insulation Resistance :
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Voltage (Nominal) :
Switch Function :
On-Mom
Body Breadth :
16.1036 mm
Bushing Diameter :
0.469 inch
Bushing Type :
Body Height :
17.018 mm
Bushing Thread :
Operating Temperature :
-17.8°C ~ 65.6°C
Mounting Type :
Panel Mount
Actuator Finish :
Nickel
Illumination Type, Color :
Contact Function :
ON-(ON)
Switch Action :
Momentary
Surface Mount :
No
Body Length or Diameter :
28.8036 mm
ECCN Code :
EAR99
Circuit :
SPDT
Termination Type :
Quick Connect
Actuator Material :
Contact Current(AC)-Max :
10 A
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia