6EP13111SH13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
6EP13111SH13
Manufacturer
Siemens
Package / Case
120
Datasheet
Download
Description
LOGO 5V, 6.3A POWER SUPPLY
Manufacturer :
Siemens
Product Category :
Voltage Rating (DC) :
5 V
Min Input Voltage (AC) :
85 V
Height :
90 mm
Min Input Voltage (DC) :
110 V
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C
Voltage - Output 6 :
Approval Agency :
CB, CE, CSA, cUL, cULus, cURus, UL
Series :
6EP1
Max Output Voltage :
5 V
Input Type :
AC or DC
Package / Case :
120
Features :
Adjustable Output, IP20
Voltage - Output 2 :
Current - Output (Max) :
6.3A
Length :
72 mm
Power (Watts) :
Standard Number :
60950-1; UL 508
Ratings :
IP20
Efficiency :
83%
Nominal Input Voltage (AC) :
240 V
Voltage - Output 5 :
Min Operating Temperature :
-20 °C
Product Status :
Active
Voltage - Output 1 :
5V
Number of Outputs :
1
Voltage - Output 4 :
Efficiency (%) :
83 %
Min Input Voltage :
85 V
Current Rating :
6.3 A
Output Power :
32 W
Max Input Voltage :
264 V
Output Current :
6.3 A
Mount :
DIN Rail
RoHS Status :
RoHS Compliant
Minimum Load Required :
Weight :
250 g
Current - Output 1 :
6.3 A
Min Output Voltage :
5 V
Max Voltage Rating (AC) :
264 V
Applications :
Industrial, ITE (Commercial)
Max Operating Temperature :
70 °C
Max Input Voltage (DC) :
300 V
Width :
55 mm
Package :
Box
Max Input Voltage (AC) :
264 V
Max Output Power :
30 W
Depth :
90 mm
Voltage - Output 3 :
Nominal Output Voltage :
5 V
Max Output Current :
6.3 A
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
2.07 L x 2.83 W x 3.54 H (52.5mm x 72.0mm x 90.0mm)