6E17U037SAJ220E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
6E17U037SAJ220E
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number of Rows :
2
Number of Positions :
37
Backset Spacing :
0.590 (14.99mm)
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Connector Style :
D-Sub
Housing Material :
Nylon
Contact Finish :
Gold
Current Rating :
5A
Feature :
Shielded
Color :
Black
Packaging :
Bulk
Published :
Contact Type :
Signal
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Max Operating Temperature :
105°C
Dielectric Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Number of Pins :
37
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C
Factory Lead Time :
11 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
5A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Termination :
Solder
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Through Hole
Series :
6E17
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
6E17U037SAJ220E
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions 6E17U037SAJ220E from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Number of Pins:37, Operating Temperature:-55°C~105°C, 6E17U037SAJ220E pinout, 6E17U037SAJ220E datasheet PDF, 6E17U037SAJ220E amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions 6E17U037SAJ220E ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
6E17U037SAJ220E Overview
The product comes in a package of Receptacle, Female Sockets.This device's mounting type is Through Hole, Right Angle.It's packaged in a Bulk case.6E17 Series product.You'll find 37 pins on the device.The best time to use this device is when the temperature is below 105°C.It has to be at least -55°C degrees to work.Its Shielded feature makes it more powerful in a number of ways.Through Hole is mounting the part.Running in -55°C~105°C Operating Temperature.
6E17U037SAJ220E Features
6E17 series
6E17U037SAJ220E Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
6E17U037SAJ220E D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP