6E17C037PAJ121
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
6E17C037PAJ121
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SLDR
Stock
285
In Stock :
285
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Length :
69.32mm
Contact Type :
Signal
RoHS Status :
RoHS Compliant
Backset Spacing :
0.318 (8.08mm)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Dielectric Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Connector Style :
D-Sub
Housing Material :
Nylon
Mount :
Through Hole
Gender :
Male
Number of Contacts :
37
Color :
Black
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
37
Plating :
Tin
Depth :
18.7mm
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Finish :
Gold
Orientation :
RIGHT ANGLE
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Package / Case :
Metal
REACH SVHC :
Unknown
Number of Rows :
2
Body Material :
Metal, Steel
Connector Type :
Plug, Male Pins
Factory Lead Time :
11 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Terminations :
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Termination :
Solder
Feature :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Published :
2006
Series :
6E17
Max Operating Temperature :
105°C
Current Rating :
5A
Number of Ports :
1
Contact Plating :
Gold
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Datasheets
6E17C037PAJ121
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions 6E17C037PAJ121 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~105°C, Package / Case:Metal, Number of Terminations:37, 6E17C037PAJ121 pinout, 6E17C037PAJ121 datasheet PDF, 6E17C037PAJ121 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions 6E17C037PAJ121 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Amphenol Communications Solutions 6E17C037PAJ121
6E17C037PAJ121 Overview
6E17C037PAJ121 Features
37 basic kinds of terminations
6E17 series
6E17C037PAJ121 Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
6E17C037PAJ121 D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP