69307-042LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
69307-042LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT HSG 42POS 2.00MM
Manufacturer :
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Orientation :
Straight
Note :
Contacts Not Included
Mount :
Cable, Free Hanging
Housing Material :
Nylon
Row Spacing :
0.079 (2.00mm)
Pitch :
0.079 2.00mm
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Termination :
Crimp
Series :
Minitek® MezzSelect™, Basics+
Connector Type :
Receptacle
Housing Color :
Black
Gender :
Male
Number of Contacts :
42
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Lead Free
Length :
42.39mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Contact Type :
Female Socket
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Depth :
7.1mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Operating Temperature :
105°C
Number of Rows :
2
Number of Positions :
42
Color :
Black
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
4.1mm
Datasheets
69307-042LF
Amphenol Communications Solutions 69307-042LF
2 Rows Receptacle Bulk Black 42 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Minitek® MezzSelect™, Basics+ Nylon
69307-042LF Overview
69307-042LF Features
Minitek® MezzSelect™, Basics+ series
69307-042LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
69307-042LF Rectangular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM