69307-018LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
69307-018LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT HSG 18POS 2.00MM
Manufacturer :
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Length :
18.39mm
Number of Contacts :
18
Max Operating Temperature :
105°C
Number of Positions :
18
Housing Material :
Nylon
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
RoHS Compliant
Orientation :
Straight
Housing Color :
Black
Pitch :
0.079 2.00mm
Contact Termination :
Crimp
Contact Type :
Female Socket
Width :
4.1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-40°C
Color :
Black
Factory Lead Time :
9 Weeks
Number of Rows :
2
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
Minitek® MezzSelect™, Basics+
Depth :
7.1mm
Mount :
Cable, Free Hanging
Lead Free :
Lead Free
Row Spacing :
0.079 (2.00mm)
Datasheets
69307-018LF
Amphenol Communications Solutions 69307-018LF
2 Rows Receptacle Black 18 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Minitek® MezzSelect™, Basics+ Nylon
69307-018LF Overview
69307-018LF Features
Minitek® MezzSelect™, Basics+ series
69307-018LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
69307-018LF Rectangular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM