69176-048LF
Mfr.Part #
69176-048LF
Description
CONN RCPT HSG 48POS 2.54MM
Depth :
5.08mm
Voltage - Rated :
1kV
IEC Conformance :
No
Operating Temperature (Max) :
105°C
Number of Positions :
48
Total Number of Contacts :
48
Max Voltage Rating (AC) :
1kV
UL Flammability Code :
94V-0
RoHS Compliant
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Filter Feature :
Gender :
Mount :
Free Hanging
Pitch :
0.100 2.54mm
Wire Gauge (Min) :
36 AWG
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Length :
60.96mm
Datasheets
69176-048LF
2 Rows Receptacle Bulk Black 48 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Mini-PV™, Basics+ Polyphenylene
69176-048LF Overview
69176-048LF Features
Mini-PV™, Basics+ series
69176-048LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
69176-048LF Rectangular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM