69176-044LF
Mfr.Part #
69176-044LF
Description
CONN RCPT HSG 44POS 2.54MM
Max Voltage Rating (AC) :
1kV
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Termination :
Crimp
Lead Free :
Lead Free
Total Number of Contacts :
44
Housing Material :
Polyphenylene
Operating Temperature (Max) :
105°C
Number of Positions :
44
Wire Gauge (Min) :
36 AWG
Length :
55.88mm
Depth :
5.08mm
1000 Cycles
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Pitch :
0.100 2.54mm
Mini-PV™, Basics+
Gender :
Voltage - Rated :
1kV
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Mount :
Free Hanging
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Datasheets
69176-044LF
2 Rows Receptacle Bulk Black 44 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Mini-PV™, Basics+ Polyphenylene
69176-044LF Overview
69176-044LF Features
Mini-PV™, Basics+ series
69176-044LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
69176-044LF Rectangular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM