69176-040LF
Mfr.Part #
69176-040LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT HSG 40POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Feature :
Polarizing Key
Contact Gender :
FEMALE
IEC Conformance :
No
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Bulk
Pitch :
0.100 2.54mm
Note :
Contacts Not Included
Voltage - Rated :
1kV
Reference Standard :
UL, CSA
Contact Termination :
Crimp
UL Flammability Code :
94V-0
Depth :
5.08mm
Filter Feature :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Housing Material :
Polyphenylene
Max Voltage Rating (AC) :
1kV
Number of Rows :
2
Length :
50.8mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Type :
Female Socket
Series :
Mini-PV™, Basics+
Color :
Black
Mixed Contacts :
Number of Positions :
40
Additional Feature :
POLARIZED, LATCHED
Insulation Resistance :
10000000000Ohm
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Connector Type :
Receptacle
MIL Conformance :
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Durability :
1000 Cycles
Total Number of Contacts :
40
Mount :
Cable, Free Hanging
ECCN Code :
EAR99
DIN Conformance :
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Orientation :
Straight
Wire Gauge (Min) :
36 AWG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reliability :
COMMERCIAL
Operating Temperature (Max) :
105°C
Datasheets
69176-040LF
2 Rows Receptacle Bulk Black 40 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Mini-PV™, Basics+ Polyphenylene
69176-040LF Overview
69176-040LF Features
Mini-PV™, Basics+ series
69176-040LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
69176-040LF Rectangular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM