65817-010LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
65817-010LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT HSG 10POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Factory Lead Time :
8 Weeks
Pitch :
0.100 2.54mm
Depth :
13.85mm
Number of Rows :
2
Packaging :
Bulk
Orientation :
Straight
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle
Contact Type :
Female Socket
Gender :
FEMALE
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Note :
Contacts Not Included
Wire Gauge (Min) :
32 AWG
Color :
Black
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Termination :
Crimp
Mount :
Cable, Free Hanging
Series :
Mini-PV™, Basics+
Housing Color :
Black
Length :
25.4mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Contacts :
10
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Feature :
Flange
Published :
Lead Free :
Lead Free
Number of Positions :
10
Housing Material :
Polyphenylene
Datasheets
65817-010LF
2 Rows Receptacle Bulk Black 10 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Mini-PV™, Basics+ Polyphenylene