65486-022LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
65486-022LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT HSG 22POS 3.81MM
Manufacturer :
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Housing Material :
Polyphenylene
Wire Size (Max) :
20 AWG
Contact Termination :
Crimp
Wire Size (Min) :
32 AWG
IEC Conformance :
No
Number of Positions :
22
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Contact Material :
NOT SPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
MIL Conformance :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
Filter Feature :
Depth :
15.24mm
Mixed Contacts :
Series :
Mini-PV™, Basics+
Mount :
Free Hanging
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Reference Standard :
UL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
LATCHED
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle
Total Number of Contacts :
22
Contact Type :
Female Socket
Orientation :
Straight
Color :
Black
Length :
83.95mm
Reliability :
COMMERCIAL
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Pitch :
0.150 3.81mm
Number of Rows :
1
Datasheets
65486-022LF
1 Rows Receptacle Bulk Black 22 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Mini-PV™, Basics+ Polyphenylene