65240-036LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
65240-036LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT HSG 36POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Pitch :
0.100 2.54mm
Orientation :
Straight
Connector Type :
Receptacle
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Lead Free
Depth :
14.01mm
Number of Rows :
1
Gender :
FEMALE
Contact Type :
Female Socket
Number of Positions :
36
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Voltage - Rated :
1kV
Number of Contacts :
36
Wire Gauge (Min) :
30 AWG
Series :
DUBOX™, MezzSelect™, Basics+
Housing Material :
Thermoplastic
Housing Color :
Blue
Length :
91.36mm
Published :
Max Voltage Rating (AC) :
1kV
Note :
Contacts Not Included
Color :
Blue
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Termination :
Crimp
Mount :
Cable, Free Hanging
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
65240-036LF
1 Rows Receptacle Bulk Blue 36 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp DUBOX™, MezzSelect™, Basics+ Thermoplastic