65240-031LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
65240-031LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT HSG 31POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Number of Contacts :
31
Orientation :
Straight
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Rated :
1kV
Mount :
Cable, Free Hanging
Note :
Contacts Not Included
Max Voltage Rating (AC) :
1kV
Length :
78.66mm
Max Operating Temperature :
125°C
Housing Color :
Blue
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire Gauge (Min) :
30 AWG
Contact Type :
Female Socket
Contact Termination :
Crimp
Series :
DUBOX™, MezzSelect™, Basics+
Housing Material :
Thermoplastic
Color :
Blue
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pitch :
0.100 2.54mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Gender :
FEMALE
Number of Positions :
31
Min Operating Temperature :
-65°C
Connector Type :
Receptacle
Termination :
Crimp
Depth :
14.01mm
Number of Rows :
1
Datasheets
65240-031LF
1 Rows Receptacle Bulk Blue 31 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp DUBOX™, MezzSelect™, Basics+ Thermoplastic