65240-030LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
65240-030LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT HSG 30POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Blue
Lead Free :
Lead Free
Length :
76.12mm
Series :
DUBOX™, MezzSelect™, Basics+
Gender :
FEMALE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Depth :
14.01mm
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Termination :
Crimp
Wire Gauge (Min) :
30 AWG
Published :
Voltage - Rated :
1kV
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Number of Contacts :
30
Number of Positions :
30
Max Voltage Rating (AC) :
1kV
Factory Lead Time :
8 Weeks
Orientation :
Straight
Contact Type :
Female Socket
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
125°C
Connector Type :
Receptacle
Housing Color :
Blue
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100 2.54mm
Mount :
Cable, Free Hanging
Datasheets
65240-030LF
1 Rows Receptacle Bulk Blue 30 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp DUBOX™, MezzSelect™, Basics+ Thermoplastic