65240-029LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
65240-029LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT HSG 29POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Color :
Blue
Termination :
Crimp
Number of Contacts :
29
Wire Gauge (Min) :
30 AWG
Number of Rows :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Contact Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
8 Weeks
Pitch :
0.100 2.54mm
Depth :
4.1mm
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Housing Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Max Voltage Rating (AC) :
1kV
Housing Color :
Blue
Orientation :
Straight
Series :
DUBOX™, MezzSelect™, Basics+
Number of Positions :
29
Contact Type :
Female Socket
Voltage - Rated :
1kV
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
73.58mm
Mount :
Cable, Free Hanging
Gender :
FEMALE
Datasheets
65240-029LF
1 Rows Receptacle Bulk Blue 29 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp DUBOX™, MezzSelect™, Basics+ Thermoplastic