64-9518-10E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
64-9518-10E
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
Description
CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
IC Sockets
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Termination Post Length :
0.125 3.18mm
Lead Length :
3.175mm
PCB Contact Row Spacing :
0.9 mm
Body Length or Diameter :
6.4 inch
Current Rating :
3A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material - Post :
Brass
Feature :
Open Frame
Published :
Series :
518
Contact Material - Mating :
BERYLLIUM COPPER
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Style :
RND PIN-SKT
Type :
DIP, 0.9 (22.86mm) Row Spacing
Number of Positions :
64
Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Body Breadth :
1 inch
Operating Temperature (Max) :
105°C
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Mounting Type :
Through Hole
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Additional Feature :
STANDARD: UL 94V-0
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Number of Contacts :
64
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
2.54mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
Number of Positions or Pins (Grid) :
64 (2 x 32)
Body Depth :
0.173 inch
Number of Rows :
2
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
4 Weeks
Datasheets
64-9518-10E
Introducing IC Sockets Aries Electronics, Inc. 64-9518-10E from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:DIP, 0.9 (22.86mm) Row Spacing, Mounting Type:Through Hole, 64-9518-10E pinout, 64-9518-10E datasheet PDF, 64-9518-10E amp .Beyond IC Sockets Aries Electronics, Inc. 64-9518-10E ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH