63MU335MD35750
Mfr.Part #
63MU335MD35750
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Description
CAP FILM 3.3UF 20% 63VDC 2220
Product Category :
Film Capacitors
Case Code (Imperial) :
Termination :
Solder Pads
Series :
PMLCAP®, MU
Dielectric Material :
Acrylic, Metallized
Published :
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Applications :
DC Link, DC Filtering
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
63V
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
5 (48 Hours)
Mounting Type :
Surface Mount
Capacitance :
3.3μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Datasheets
63MU335MD35750
Rubycon 63MU335MD35750
PMLCAP MU 2220 5750Metric Film Capacitor 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm ±20% 3.3muF 63V