62SPB030A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
62SPB030A
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
SPD-2A
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 60A SPD-2A
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Packaging :
Bulk
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Package / Case :
SPD-2A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
30V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
6mA @ 30V
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
6 Weeks
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance @ Vr, F :
3300pF @ 5V 1MHz
Diode Type :
Schottky
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
530mV @ 60A
Current - Average Rectified (Io) :
60A
Datasheets
62SPB030A
SMC Diode Solutions 62SPB030A
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 530mV @ 60A -55°C~150°C 6mA @ 30V Bulk SPD-2A Surface Mount
62SPB030A Overview
62SPB030A Features
62SPB030A Applications
There are a lot of SMC Diode Solutions
62SPB030A applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    TVS DIODE 75VWM 122VC P600
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB