62O470MBCCA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
62O470MBCCA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 47PF 400VAC RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Capacitance :
47pF
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Package / Case :
Radial, Disc
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Applications :
Safety
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead/Base Style :
Straight
Lead Pitch :
7.493mm
Ratings :
X1, Y2
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
400VAC
Lead Style :
Straight
Min Operating Temperature :
-40°C
Size / Dimension :
0.236Dia 6.00mm
Datasheets
62O470MBCCA
KYOCERA AVX 62O470MBCCA
47pF 400VAC Ceramic Capacitor ±20% 0.236Dia 6.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
62O470MBCCA Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.236Dia 6.00mm.Temperatures greater than -40°C are needed for stable operation.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 7.493mm.
62O470MBCCA Features
a size/dimension of 0.236Dia 6.00mm