61082-101522LF
Mfr.Part #
61082-101522LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT 100POS SMD GOLD
Manufacturer :
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Mounting Type :
Surface Mount
DIN Conformance :
No
Height Above Board :
0.146 3.70mm
Contact Material :
Copper
Contact Resistance :
50mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
100
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Gender :
FEMALE
MIL Conformance :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Orientation :
Straight
Max Voltage Rating (AC) :
100V
Mount :
Surface Mount
Number of Rows :
2
Connector Type :
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Stack Height (Mating) :
5mm 6mm 7mm 8mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Pbfree Code :
yes
Min Operating Temperature :
-40°C
Depth :
6mm
Radiation Hardening :
Max Operating Temperature :
125°C
Termination :
Solder
Pitch :
0.031 0.80mm
JESD-609 Code :
e3
Mixed Contacts :
Length :
45.8mm
Contact Finish :
Gold
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
100
Housing Material :
Polymer
Filter Feature :
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Series :
BergStak® 0.80mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
61082-101522LF
Receptacle, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 100 Positions BergStak® 0.80mm Gold Solder Copper
61082-101522LF Overview
The product is packaged in Receptacle, Outer Shroud Contacts.It has been determined that a Tape & Reel (TR) case is necessary to package the product.This device is mounted in the Surface Mount position.There is a product in the BergStak® 0.80mm Series.For mounting this component, a Surface Mount socket is required.When the temperature is below 125°C, it is best to use it.A minimum operating temperature of -40°C is required for this device.
61082-101522LF Features
BergStak® 0.80mm series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -40°C