60CDQ040
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
60CDQ040
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
TO-204AA, TO-3
Datasheet
Download
Description
POWER SCHOTTKY
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40 V
Current - Average Rectified (Io) :
30A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1.2 mA @ 40 V
Product Category :
Schottky Diodes and Rectifiers
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
680 mV @ 30 A
Microchip
Product Status :
Active
Brand :
Diode Type :
Schottky
Supplier Device Package :
TO-204AA (TO-3)
Capacitance @ Vr, F :
Package :
Bulk
Package / Case :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series :
Technology :
Si
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Product Type :
Schottky Diodes and Rectifiers
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 175°C
Datasheets
60CDQ040
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 680 mV @ 30 A -65°C ~ 175°C 1.2 mA @ 40 V TO-204AA, TO-3 Through Hole
60CDQ040 Overview
60CDQ040 Features
60CDQ040 Applications
There are a lot of Microchip Technology
60CDQ040 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB