600F330FT250XT
Mfr.Part #
600F330FT250XT
Manufacturer
American Technical Ceramics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP CER 33PF 250V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
American Technical Ceramics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Multilayer :
yes
Dielectric :
C0G
Width :
1.24mm
Height :
1.3mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
33pF
Reference Standard :
MIL-PRF-55681
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±1%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.01mmx1.24mm
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
2.01mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
ATC 600F
Thickness :
1.2954mm
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Factory Lead Time :
11 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
EAR99
Voltage - Rated DC :
250V
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
600F330FT250XT
American Technical Ceramics 600F330FT250XT
ATC 600F 33pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.24mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)