5WF104ZEJAP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5WF104ZEJAP
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 25V Y5P RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
25V
Lead Pitch :
5.9944mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
Y5P B
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Capacitance :
0.1μF
Lead Style :
Straight
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
85°C
Tolerance :
-20% +80%
Min Operating Temperature :
-30°C
Lead/Base Style :
Straight
Size / Dimension :
0.512Dia 13.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tape and Box (TB)
Package / Case :
Radial, Disc
Lead Spacing :
0.236 6.00mm
Datasheets
5WF104ZEJAP
KYOCERA AVX 5WF104ZEJAP
0.1μF 25V Ceramic Capacitor -20% +80% Y5P B 0.512Dia 13.00mm -30°C~85°C Through Hole Radial, Disc
5WF104ZEJAP Overview
Programs on this device are of 0.512Dia 13.00mm size/dimension.Temperatures greater than -30°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with Y5P B being the highest temperature coefficient.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
5WF104ZEJAP Features
a size/dimension of 0.512Dia 13.00mm