5SQ222MADAK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5SQ222MADAK
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 500V Y5U RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Composition :
Ceramic
Dielectric :
Y5U
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Temperature Coefficient :
Y5U E
Lead Style :
Straight
Published :
Lead Pitch :
5.0038mm
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Capacitance :
2200pF
Package / Case :
Radial, Disc
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Termination :
Radial
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Voltage - Rated DC :
500V
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
5SQ222MADAK
KYOCERA AVX 5SQ222MADAK
2200pF Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.276Dia 7.00mm -30°C~85°C Through Hole Radial, Disc
5SQ222MADAK Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.276Dia 7.00mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 500V, it can operate.5.0038mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
5SQ222MADAK Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm
with Y5U E being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V