5SGXMA4H2F35I2
Mfr.Part #
5SGXMA4H2F35I2
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Power Supplies :
0.91.52.52.5/31.2/3V
Terminal Pitch :
1mm
Base Part Number :
5SGXMA4
Supply Voltage :
0.9V
Number of I/O :
552
Number of Outputs :
552
Number of Inputs :
Organization :
15850 CLBS
Length :
35mm
Width :
35mm
Voltage - Supply :
0.87V~0.93V
Height Seated (Max) :
3.6mm
yes
JESD-609 Code :
e1
3 (168 Hours)
HTS Code :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Datasheets
5SGXMA4H2F35I2
3.6mm mm FPGAs Stratix® V GX Series 1152-BBGA, FCBGA 1mm mm
5SGXMA4H2F35I2N Overview
A 1152-BBGA, FCBGA package is provided with this component. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. This device features 552 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. A fundamental building block is made up of 420000 logic elements/cells. An electrical supply voltage of 0.9V powers it. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. Powered by a 0.87V~0.93V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. The FPGA belongs to the Stratix® V GX series of FPGAs, and it is one type of FPGA. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~100°C TJ. In order to make this device as versatile as possible, there are 552 different outputs included. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 37888000. Related parts can be found by using its base part number 5SGXMA4. Fpga electronics contains 158500 LABs/CLBs in an array. Powered by a 0.91.52.52.5/31.2/3V power supply, it can be operated by almost anyone.