5SGSMD6K3F40I3LN
Mfr.Part #
5SGSMD6K3F40I3LN
Factory Lead Time :
12 Weeks
Base Part Number :
5SGSMD6
Power Supplies :
0.851.52.52.5/31.2/3V
Width :
40mm
Terminal Pitch :
1mm
Voltage - Supply :
0.82V~0.88V
696
Number of Outputs :
HTS Code :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Mounting Type :
Organization :
22000 CLBS
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Length :
40mm
Supply Voltage :
0.85V
Height Seated (Max) :
3.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Datasheets
5SGSMD6K3F40I3LN
Altera (Intel) 5SGSMD6K3F40I3LN
FPGAs Altera (Intel) 5SGSMD6K3F40I3LN Overview
5SGSMD6K3F40I3LN Features
The 5SGSMD6K3F40I3LN FPGA from Altera (Intel) boasts numerous features that enhance its usability in advanced electronic designs. These include extensive I/O capabilities with 696 pins, high integration suitable for dense circuit designs, and compatibility with Intel's advanced FPGA technology. The device's packaging ensures reliable connection and performance in a compact form factor, facilitating its use in space-constrained applications while maintaining high levels of performance and reliability.