5SGSMD5K3F40I3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5SGSMD5K3F40I3
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
1517-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Package / Case :
1517-BBGA, FCBGA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Inputs :
696
Supply Voltage :
0.85V
Factory Lead Time :
8 Weeks
HTS Code :
Number of LABs/CLBs :
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Qualification Status :
Not Qualified
Width :
40mm
Height Seated (Max) :
3.5mm
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1517
Packaging :
Tray
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Position :
BOTTOM
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Number of I/O :
696
Voltage - Supply :
0.82V~0.88V
Organization :
17260 CLBS
Number of Logic Elements/Cells :
Total RAM Bits :
Series :
Stratix® V GS
Terminal Form :
Ball
Base Part Number :
5SGSMD5
Terminal Pitch :
1mm
Length :
40mm