5SGSMD4H2F35C2LN
Mfr.Part #
5SGSMD4H2F35C2LN
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Description
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA
Surface Mount
Total RAM Bits :
Organization :
13584 CLBS
Number of Logic Elements/Cells :
Height Seated (Max) :
3.6mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Supply Voltage :
0.85V
Voltage - Supply :
0.82V~0.88V
Packaging :
Tray
Number of LABs/CLBs :
Number of I/O :
432
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Inputs :
432
HTS Code :
Base Part Number :
5SGSMD4
Terminal Pitch :
1mm
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
Width :
35mm
Length :
35mm
Power Supplies :
0.851.52.52.5/31.2/3V
Number of Outputs :
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Ball
Datasheets
5SGSMD4H2F35C2LN
Altera (Intel) 5SGSMD4H2F35C2LN
FPGAs Altera 5SGSMD4H2F35C2LN Overview
5SGSMD4H2F35C2LN Features
  • High I/O pin count (432 pins) for extensive connectivity.