5SB-NWG15H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5SB-NWG15H
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
Description
LED LAMP T2 ANSI NO. 5 15V SLIDE
Manufacturer :
Product Category :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Panel Mount
Base Type :
Telephone Slide Standard
Surface Mount :
No
Viewing Angle :
45 Deg
Lens Type :
WATER CLEAR
Packing Method :
Bulk
Can Replace Lamps :
Multiple T2 Telephone Slide Base Lamps
Size / Dimension :
T- 2
Number of Functions :
1
Factory Lead Time :
8 Weeks
Configuration :
Single
Wavelength :
520nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
15V
Forward Current-Max :
0.018A
Millicandela Rating :
2400mcd
Applications :
General Purpose Lighting
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Terminations :
1
Luminous Intensity :
2400.0 mcd
Shape :
Round
Color :
Green
Series :
5SB
Datasheets
5SB-NWG15H
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING