5SB-NFA28H
Mfr.Part #
5SB-NFA28H
Description
LED LAMP T2 ANSI NO. 5 28V SLIDE
Product Category :
Luminous Intensity :
600.0 mcd
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Terminations :
1
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Shape :
Cylindrical
Number of Functions :
1
Viewing Angle :
75 deg
Mounting Feature :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Configuration :
Single
Lens Type :
WATER CLEAR
Color :
Amber
Packing Method :
Bulk
Forward Current-Max :
0.018A
Peak Wavelength :
592 nm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
No
Size :
5.1mm
Datasheets
5SB-NFA28H
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING