5SB-NFA12H
Mfr.Part #
5SB-NFA12H
Description
LED T-2 ANSI NO.5 12V SLIDE AMBE
Product Category :
Configuration :
Single
Number of Terminations :
1
Viewing Angle :
75 deg
Color :
Amber
Peak Wavelength :
592 nm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Feature :
Panel Mount
Lens Type :
WATER CLEAR
Forward Current-Max :
0.025A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
Bulk
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Functions :
1
Size :
5.1mm
Surface Mount :
No
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Luminous Intensity :
600.0 mcd
Shape :
Cylindrical
Datasheets
5SB-NFA12H
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING