5OK471MAAJI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5OK471MAAJI
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF 100V Y5P RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Diameter :
4mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Dielectric :
Y5P
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Voltage - Rated DC :
100V
Lead Pitch :
5.0038mm
Termination :
Radial
Capacitance :
470pF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
Y5P B
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Composition :
Ceramic
Package / Case :
Radial, Disc
Lead Style :
Straight
Datasheets
5OK471MAAJI
KYOCERA AVX 5OK471MAAJI
470pF Ceramic Capacitor ±20% Y5P B 0.157Dia 4.00mm -30°C~85°C Through Hole Radial, Disc
5OK471MAAJI Overview
A 0.157Dia 4.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is Y5P B.This device can operate on voltage - Rated DC of 100V.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
5OK471MAAJI Features
a size/dimension of 0.157Dia 4.00mm
with Y5P B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V