5NT471MNECM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5NT471MNECM
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF 3KV Y5F RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Box (TB)
Published :
Min Operating Temperature :
-30°C
Temperature Coefficient :
Y5F
Lead Pitch :
5.0038mm
Tolerance :
±20%
Lead Style :
Formed Leads
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Disc
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
470pF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Voltage - Rated :
3000V 3kV
Mount :
Through Hole
Lead/Base Style :
Flat
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Datasheets
5NT471MNECM
KYOCERA AVX 5NT471MNECM
470pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±20% Y5F 0.315Dia 8.00mm -30°C~85°C Through Hole Radial, Disc
5NT471MNECM Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.315Dia 8.00mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -30°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is Y5F.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.0038mm.
5NT471MNECM Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm