5NK471KOBAM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5NK471KOBAM
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF 100V Y5F RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Box (TB)
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Capacitance :
470pF
Published :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Radial, Disc
Voltage - Rated :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
Y5F
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
5NK471KOBAM
KYOCERA AVX 5NK471KOBAM
470pF 100V Ceramic Capacitor ±10% Y5F 0.197Dia 5.00mm -30°C~85°C Through Hole Radial, Disc
5NK471KOBAM Overview
A 0.197Dia 5.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is Y5F.
5NK471KOBAM Features
a size/dimension of 0.197Dia 5.00mm