5MQ471KABAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5MQ471KABAA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF 500V Y5U RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage - Rated DC :
500V
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Package / Case :
Radial, Disc
Temperature Coefficient :
Y5U E
Capacitance :
470pF
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated :
500V
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Lead Diameter :
600 µm
Min Operating Temperature :
-30°C
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Published :
Dielectric :
Y5E
Lead/Base Style :
Straight
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Style :
Straight
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Width :
4mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Datasheets
5MQ471KABAA
KYOCERA AVX 5MQ471KABAA
470pF 500V Ceramic Capacitor ±10% Y5U E 0.197Dia 5.00mm -30°C~85°C Through Hole Radial, Disc
5MQ471KABAA Overview
This device's program size/dimension is 0.197Dia 5.00mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -30°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 500V can be used for operation.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
5MQ471KABAA Features
a size/dimension of 0.197Dia 5.00mm
with Y5U E being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V