5KP75E3/TR13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5KP75E3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
P600, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 75VWM 134VC P600
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Type :
Zener
Breakdown Voltage :
9.27V
Power Line Protection :
No
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Reverse Standoff Voltage :
7.5V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Peak Pulse Power :
5kW
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Test Current :
5mA
Unidirectional Channels :
1
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Number of Pins :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
Direction :
Unidirectional
Element Configuration :
Single
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Pulse Current :
37A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
350A
Package / Case :
P600, Axial
Clamping Voltage :
14.3V
Base Part Number :
5KP7.5
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Breakdown (Min) :
8.33V