5KP75CAE3/TR13
Mfr.Part #
5KP75CAE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC P600
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Base Part Number :
5KP75
Clamping Voltage :
12.9V
Reverse Standoff Voltage :
7.5V
ECCN Code :
EAR99
Test Current :
5mA
Peak Pulse Current :
41A
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
75V
Breakdown Voltage :
87.7V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Through Hole
Type :
Zener
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
121V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Bidirectional Channels :
1
Peak Pulse Power :
5kW
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
41.3A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Voltage - Breakdown (Min) :
83.3V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
75V