5KP7.5E3/TR13
Mfr.Part #
5KP7.5E3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
P600, Axial
Description
TVS DIODE 7.5VWM 14.3VC P600
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Package / Case :
P600, Axial
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
ECCN Code :
EAR99
Element Configuration :
Single
Voltage - Breakdown (Min) :
8.33V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
RoHS Status :
RoHS Compliant
Clamping Voltage :
14.3V
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
350A
Number of Pins :
2
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Type :
Zener
Reverse Standoff Voltage :
7.5V
Power Line Protection :
No
Mount :
Through Hole
Test Current :
5mA
Direction :
Unidirectional
Base Part Number :
5KP7.5
Peak Pulse Power :
5kW
Peak Pulse Current :
37A
Breakdown Voltage :
9.27V