5KP6.5CAE3/TR13
Mfr.Part #
5KP6.5CAE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC P600
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reverse Breakdown Voltage :
7.22V
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Voltage - Breakdown (Min) :
7.22V
Reverse Standoff Voltage :
6.5V
Polarity :
Bidirectional
Test Current :
50mA
Mounting Type :
Through Hole
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Peak Pulse Current :
447A
Number of Pins :
2
Clamping Voltage :
11.2V
Breakdown Voltage :
7.6V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
446A
Type :
Zener
Applications :
GENERAL PURPOSE
Element Configuration :
Single
Bidirectional Channels :
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Max Reverse Leakage Current :
2mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
P600, Axial
Base Part Number :
5KP6.5
Factory Lead Time :
14 Weeks
Leakage Current :
2mA
Peak Pulse Power :
5kW