5KP54AE3/TR13
Mfr.Part #
5KP54AE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC P600
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Clamping Voltage :
87.1V
Peak Pulse Current :
57A
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Number of Pins :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Unidirectional Channels :
1
Breakdown Voltage :
63.15V
Element Configuration :
Single
Test Current :
5mA
Factory Lead Time :
14 Weeks
Reverse Standoff Voltage :
54V
P600, Axial
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
57.4A
Base Part Number :
5KP54
ECCN Code :
EAR99
Type :
Zener
Peak Pulse Power :
5kW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Direction :
Unidirectional
Voltage - Breakdown (Min) :
60V