5KP48AE3/TR13
Mfr.Part #
5KP48AE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC P600
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Type :
Zener
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Unidirectional Channels :
1
Factory Lead Time :
14 Weeks
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Peak Pulse Power :
5kW
Number of Pins :
2
Published :
ECCN Code :
EAR99
Breakdown Voltage :
56.1V
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Power Line Protection :
No
Base Part Number :
5KP48
Voltage - Breakdown (Min) :
53.3V
Package / Case :
P600, Axial
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
64.6A
Reverse Standoff Voltage :
48V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Clamping Voltage :
77.4V
Leakage Current :
10μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Peak Pulse Current :
65A
Polarity :
Unidirectional
Test Current :
5mA
Reverse Breakdown Voltage :
53.3V