5KP45E3/TR13
Mfr.Part #
5KP45E3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
P600, Axial
Description
TVS DIODE 45VWM 80.3VC P600
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Test Current :
5mA
Type :
Zener
Mount :
Through Hole
Peak Pulse Current :
62A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
5KP45
Through Hole
Unidirectional Channels :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Breakdown (Min) :
50V
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Factory Lead Time :
14 Weeks
Breakdown Voltage :
55.55V
Package / Case :
P600, Axial
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Clamping Voltage :
80.3V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Element Configuration :
Single
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
62.3A
Peak Pulse Power :
5kW
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Direction :
Unidirectional
Reverse Standoff Voltage :
45V