5KP210CA
Mfr.Part #
5KP210CA
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
P600, Axial
Description
TVS DIODE 258VWM 349.5VC R6
Stock
282
In Stock :
282
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
REACH SVHC :
No SVHC
Type :
Zener
Polarity :
Bidirectional
Package / Case :
P600, Axial
Max Breakdown Voltage :
258V
Case Connection :
Isolated
Length :
9.1mm
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
5000W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
2
Termination :
Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
349.5V
Max Power Dissipation :
8W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Number of Channels :
1
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Peak Pulse Current :
14.6A
Clamping Voltage :
349.5V
Published :
2009
Number of Terminations :
2
Power Rating :
5kW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Reverse Breakdown Voltage :
233V
Configuration :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Diode Element Material :
SILICON
EAR99
Number of Pins :
Operating Supply Voltage :
210V
Number of Elements :
1
Terminal Form :
Wire
Peak Pulse Power :
5kW
Reverse Standoff Voltage :
210V
Leakage Current :
2µA
Voltage - Rated DC :
210V
JESD-609 Code :
e3
Series :
5KP
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
9.1mm
Max Surge Current :
8.6A
Mount :
Through Hole
Breakdown Voltage :
233V
Power Line Protection :
No
Lead Free :
Lead Free
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Test Current :
5mA