5KP20AE3/TR13
Mfr.Part #
5KP20AE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC P600
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
Reverse Standoff Voltage :
20V
Peak Pulse Power :
5kW
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Base Part Number :
5KP20
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Test Current :
5mA
Breakdown Voltage :
23.35V
Clamping Voltage :
32.4V
Power Line Protection :
No
Number of Pins :
2
Reverse Breakdown Voltage :
22.2V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
22.2V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Peak Pulse Current :
154A